Andris Rubīns: kur smelt iedvesmu jaunām idejām?

Žūrijas loceklis, iepriekšējās "Brigāde" konkursa laureāts - MAMMU partneris un DDB Latvija vadītājs Andris Rubīns dalās pieredzē - kur smelties iedvesmu jaunām idejām?

Lai arī vārdi “iedvesma” un “iedvesmojošs” ir nodrāzti līdz bezgalībai, šī fenomena nozīmi neviens radošs pilsonis neapšaubīs. Iedvesma radošā darbā ir kā kalorijas, kas lielākās vai mazākās devās regulāri nepieciešamas. Ļoti spēcīga iedvesmas trieciendeva var būt kā mīlestība, kas liek muļķīgi smaidīt, gaiši starot un uz mirkli zaudēt saikni ar visu apkārtējo pasauli.
 

Kur slēpjas iedvesma?

Sētnieces slotas vēzienā, negaidītā īsfilmas noslēgumā, Instagram bildē, Kaupera dziesmā, jocīgās brillēs, dzeņa klabināšanā, pumpainā pusaudzī, snorkelēšanas tūrē, Hermaņa izrādē, Maskačkas vīru sejās, vēstures grāmatā, apburošā scenāristē, Skrīveru pilskalnā, sviestainā blogā, svaigi kūpinātā butē, bērna smieklos, Ņujorkas džeza klubā, futurologu murgos, Repšes uzvalkā, labradora izsalkušajās acīs, magoņu pļavā, Toma Forda filmā, stulbā anekdotē, Vonnegūta romānā, lauku zaļumballē, 3 pavāru restorānā, iknedēļas Monocle podkāstā vai žurnālā ”Dari pats”. Iedvesma dzīvo pilnīgi visur. Jautājums tikai, vai jūs to spējat saskatīt un pārvērst kādā gaišā domā vai radošā idejā.

Brīdī, kad jāķeras pie ideju radīšanas, meklēt iedvesmu var būt par vēlu. Līdzīgi būtu izmisīgi ķerties pie vitamīniem tad, kad vīruss jau saķerts un ķermenis novājināts. Un kļūdās tie, kuri ir pārliecināti, ka, strādājot reklāmā vai jebkurā citā radošā nozarē līdz vēlām naktīm un bez brīvdienām, var gūt izcilus panākumus. Nē, labākajā gadījumā var nokļūt kādā no sanitorijām. Kad termiņš tuvojas, bet galva tukša no idejām, un iedvesma spēlē paslēpes, ir jāieklausās sirdī. Vai jāaprunājas ar kādu gudrāku, vai jebkuru citu. Vai jāpiezvana uz 1188. Vai jāuzdod sev jautājums, kas sākas ar “Bet kā būtu, ja...“

Kā tad gūt iedvesmu?

1. Turi acis un ausis vaļā. Pārāk bieži mēs nepamanām iedvesmas avotus, jo esam pārāk aizņemti ar sevi, tviteri vai domām par nepabeigto darbu sarakstu.

2. Izmaini rutīnu. Ej paskriet vai uzspēlēt futbolu, apmeklē kādu vēl neapgūtu restorānu vai vienkārši izvēlies jaunu maršrutu mājupceļam. Tas ļaus ieraudzīt jaunu pespektīvu.

3. Esi kopā ar radošiem, enerģiskiem un atvērtiem cilvēkiem. Baro ar iedvesmu viņus un viņi pabaros tevi.

4. Atrodi mieru. Laiku pa laikam nepieciešams pilnīgs klusums, kad vari būt kopā ar sevi un sagremot iespaidus, pārvērst tos idejās. Mežs, iesprūdis lifts vai atslēgts internets šajā ziņā ir neaizstājami.

Tāpat kā neviena izcila ideja nav radusies no formulas, arī iedvesmas smelšana ir katra paša rokās. Taču labā ziņa ir tā, ka iedvesma ir visapkārt, tik jāspēj to pamanīt. Kā teicis Džeks Londons, “You can’t wait for inspiration. You have to go after it with a club.”

P.S. Par iedvesmu šim bloga ierakstam jāpateicas laikraksta Dienas Bizness korespondentei Andai Asarei, bet par bildi - Dienas Mediju fotogrāfei Elīnai Kursītei.

Raksts ņemts no A. Rubīna personīgā bloga. Iesakām ielūkoties: http://rubins.posterous.com/oda-iedvesmai